Vänbrev november 2016

Kära musikvänner 

Musikåret 2016 är snart över! 

Det är mörkt och ruggigt ute men ha i minnet att snart är det sommar igen och 

tid för en ny kammarmusikfestival på Saxå! Veckan efter midsommar 2017, 25 juni- 1 juli, äger den 32:e festivalen rum! 

Lördagen den 1 juli, har vänföreningen sitt årsmöte. 

Stiftelsen har beslutat att ha biljettsläpp den 7 februari, vilket innebär att biljetter kommer att kunna bokas tidigast efter detta datum hos Gunilla Forsgren tel. 072-2110776 eller gunilla.ch.forsgren@telia.com

Nytt år innebär också betalning av medlemsavgiften, 150: - för enskild medlem och 225: - för två personer under samma tak. Betala till föreningens plusgiro 74 81 78-1. Ange gärna e-postadress, som avsändare, vid betalningen! 

Lite tips: Nästa år kommer "Kammarmusik i Vintertid", liksom 2016, att äga rum på Sahlströmsgården, denna gång 26 februari-2 mars! Programmet kommer snart att finnas hemsidan www.sahlstromsgarden.se 

Till Kammarmusikens lov! Vår nya svenska musikbok om Saxå kammarmusikfestival säljer vi nu för fullt uti boklådor och nätsidor. Den handlar om vår festivals 30-åriga historia, men även om hur kammarmusikens själ kan upplevas. Musikartiklarna om de kända svenska tonsättarna som skrivit musikverk för festivalen under åren har flitigt lästs och kommenterats i flera medier. Hela boken har fått enastående recensioner i bl.a. SvD, en helsida ”under strecket”, DN och i flera nättidningar som t.ex. Kulturdelen.com. 

Boken är en ypperlig presentbok att ta med sig när ni går bort, eller planera redan nu Julklappen! Köp den till medlemspriset och ni har löst presenten, samtidigt som ni hjälper till att finansiera vår kommande festival. Maila bara till peter.eriksson@konserthuset.se så skickar han den till er. Vänpriset är 300.- 

Wermland Opera lördag 18 februari kl. 18 

Vi kommer att se den kritikerrosade Les Miserables i Karlstad. 

Biljetterna till föreställningen kostar 360: -, som efter bekräftelse betalas in till Vänföreningens pg 74 81 78-1.

Vi kommer att lägga in en gemensam aktivitet med måltid före föreställning. Vi har idéer men är inte riktigt i hamn ännu. Vi kommer att meddela deltagarna i ett lite senare skede om detta! 

Måltiden betalas på plats!

Anmälan sker till Helena Vermcrantz, vermcrantz.hp@telia.com eller 054-21 05 76 senast 15 januari! 

Välkomna till Karlstad!

Musikresan till Dresden 21 – 25 april 

Intresset för vår musikresa till Dresden den 21–25 april är stort. 31 personer har anmält sig och resan är därmed fullbokad! 

Vi önskar våra medlemmar en trevlig adventstid och så småningom en riktigt god jul och ett gott nytt år! 

För styrelsen 

Marie-Louise Nauclér 

Ordförande

Saxå kammarmusikfestival- Vänföreningen: Plusgiro 748178-1